تعداد پیکسل های نمایشگر وضوح | یک پیکسل چقدر است؟

پیکسل به چه معناست؟
پیکسل کوچکترین واحد تصویر یا گرافیک دیجیتالی است که می تواند روی یک دستگاه نمایشگر دیجیتال نمایش داده و نمایش داده شود.

پیکسل واحد منطقی اساسی در گرافیک دیجیتال است. پیکسل ها با هم ترکیب می شوند تا یک تصویر، ویدئو، متن یا هر چیز قابل مشاهده در صفحه نمایش کامپیوتر را تشکیل دهند.

تعداد پیکسل های نمایشگر وضوح | پیکسل چقدر است؟

پیکسل به عنوان عنصر تصویر نیز شناخته می شود (pix = تصویر، el = عنصر)

یک پیکسل با یک نقطه یا مربع در صفحه نمایش مانیتور کامپیوتر نشان داده می شود. پیکسل ها بلوک های اصلی یک تصویر یا نمایشگر دیجیتال هستند و با استفاده از مختصات هندسی ایجاد می شوند.

بسته به کارت گرافیک و مانیتور نمایشگر، کمیت، اندازه و ترکیب رنگ پیکسل ها متفاوت است و از نظر وضوح نمایشگر اندازه گیری می شود. به عنوان مثال، یک کامپیوتر با وضوح صفحه نمایش 1280 در 768 حداکثر 983040 پیکسل بر روی یک صفحه نمایش تولید می کند.

گسترش وضوح پیکسل نیز کیفیت نمایش را تعیین می کند. پیکسل بیشتر در هر اینچ از صفحه نمایش مانیتور نتایج تصویر بهتری را به همراه دارد. به عنوان مثال، یک تصویر 2.1 مگاپیکسلی حاوی 2073600 پیکسل است زیرا وضوح آن 1920 x 1080 است.

اندازه فیزیکی تعداد پیکسل بسته به وضوح نمایشگر متفاوت است. اگر صفحه نمایش روی حداکثر وضوح خود تنظیم شود، اندازه نقطه نقطه برابر است، و اگر وضوح کمتر باشد، بزرگتر خواهد شد زیرا هر پیکسل از نقاط بیشتری استفاده می کند. به همین دلیل، پیکسل‌های منفرد ممکن است قابل مشاهده شوند، که منجر به ایجاد یک تصویر بلوک و درشت که به‌عنوان «پیکسل‌شده» تعریف می‌شود.

پیکسل وضوح به طور یکنواخت در یک شبکه دو بعدی چیده شده اند، اگرچه برخی الگوهای نمونه گیری متفاوت در دسترس هستند. به عنوان مثال، در صفحه‌های LCD، سه رنگ اصلی در مکان‌های مختلف یک شبکه پلکانی نمونه‌برداری می‌شوند، در حالی که دوربین‌های رنگی دیجیتال از یک شبکه منظم‌تر استفاده می‌کنند.

در مانیتورهای کامپیوتر، پیکسل ها مربع شکل هستند، به این معنی که گام های نمونه برداری عمودی و افقی آنها برابر است. در سیستم های دیگر مانند فرمت آنامورفیک صفحه عریض استاندارد ویدئوی دیجیتال 601، شکل یک پیکسل مستطیل شکل است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *