قیچی کابل بر دستی

قیچی کابل بر دستی یکی از انواع کابل بر ها است که از آن برای برش کابل استفاده میکنند.این کابل بر ها میتوانند برش کابل های ساخته شده از جنس آلومینیوم و مس را به آسانی انجام دهند.کابل بر های دستی معمولا برای برش کابل های نازک تر و با قطر کمتر استفاده میشود. برای برش کابل های قطور معمولا از قیچی کابل بر هیدرولیکی استفاده میکنند.

قیچی کابل بر دستی را از آن جهت اینگونه مینامند که این کابل بر ها دارای دو دسته ی اهرمی شکل بوده که با فشردن آن ها به یکدیگر توسط دست کاربر عملیات برش کابل به آسانی انجام میشود.

قیچی کابل بر دستی چیست؟ قیچی های کابل بر دستی نیز معمولا در دو نوع متفاوت در بازار عرضه میشوند.اولین نوع از قیچی کابل بر دستی را قیچی کابل بر دو دسته نیز مینامند. نحوه ی کار آن به این صورت است که برای برش کابل مورد نظر باید از هر دو دست برای فشردن اهرم های آن استفاده کرد. این نوع قیچی کابل بر برای برش کابل های کمی قطورتر و محکم تر استفاده میشود.

نوع دیگر قیچی کابل بر دستی نیز قیچی کابل بر تک دستی است. این نوع قیچی کابل بر دستی سایز کوچکتری نسبت به نوع اول داشته و برای کابل ها و سیم های نازک تر مورد استفاده قرار میگیرد.

برای برش کابل ها از قیچی های مخصوص استفاده می شود تیغه ی این قیچی ها متناسب با قطر کابل ساخته می شونددر بعضی از این قیچی ها تیغه ها قابل تعویض و تیز شدن هستندو می توان در برش کابل های مختلف از آن استفاده کرد.هم چنین گاهی برای روکش برداری کابل نیز از این تجهیز استفاده می شود.جنس تیغه های از فولاد هستند.

اصولاً اینگونه وسایل برای برش زدن یا جدا کردن کابل‌های برقی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بسیاری از افراد به اشتباه برای لخت کردن کابل از این وسیله استفاده می‌کنند در صورتی که برای لخت کردن اصولی و مطمئن انواع کابل باید از دستگاه کابل لخت کن مخصوص استفاده کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *